Pozorování rostlin
JAK NA TO
Můžeme vytvářet dva typy sbírek rostlin: sbírky žijících rostlin a sbírky neživých konzervovaných druhů. Sbírky lisovaných sušených rostlin obvykle shromažďujeme v herbářích.
CO JE TO HERBÁŘ? = JE SOUBOR HERBÁŘOVÝCH POLOŽEK. MŮŽE BÝT TVOŘEN SUŠENÝMI ROSTLINAMI, SUŠENÝMI SEMENY A PLODY, FOTOGRAFIEMI ROSTLIN, PLODY NALOŽENÝMI V LIHU...atd Herbáře jsou důležité pro výuku BOTA...NIKY.
Sbírky žijících rostlin jsou neméně důležité. Díky umělému pěstování se mnohdy zachovají v přírodě vážně ohrožené. Založením vlastní herbářové sbírky se nám podaří proniknout hlouběji do rostlinné říše. Při sběru rostlin ve volné přírodě nesmíme poškozovat chráněné a ohrožené rostliny, zejména jejich kořenovou část.
(Jistě toto ponaučení všichni dobře znáte a vypadá to jako když to píšu pro druháčka, ale když jste před situaci postaveni čelem-jste na Šumavě a vidíte ohroženou květinu-ze začátku si řeknete:,,AHA-ta je chráněná, jdu pryč, ale potom si uvědomíte-nikde nikdo-akorát opuštěná vzácná kytička. Vrátíte se o pár kroků zpět, utrhnete, založíte do knihy a jdete dál). Pro důkladnější poznání životního cyklu doporučuju vlastní pěstování ať již ze semen nasbíraných ve volné přírodě , anebo zakoupených v obchodech se zahradnickými potřebami.
PRO ABSOLUTNÍ NADŠENCE:
POTŘEBY: Při sbírání rostlin do herbáře nezapoměňtě na označení, kde a kdy jasme danou rostlinu našli. Jednotlivé listy herbáře s vylisovanými vzorky můžeme později konzultovat s botaniky.
POTŘEBY DO TERÉNU: Konzervační krabička, Lis na rostliny(lze si do terénu vzít jen slabou knížku)-kniha, ale tlustá se hodí i pro domácí lis, zahradnické nůžky, lopatka, náčrtník, lupa, fotoaparát, nůžky,(popřípadě obálky na sběr mechů)
JAK SE O ROSTLINÁCH DOZVĚDĚT CO NEJVÍCE:
Jedním z nejlepších způsobů, jak se co nejvíce poučit o rostlinách, je pustit se do jejich kreslení nebo fotografování.(Mě osobně to hrozně baví a je to můj jeden z nejmilejších koníčků-mám už mosc skvělých fotografií i náčrtků, ale bohužel jsem je sem ještě nevložila, ale máte se na co těšit!)
Při kreslení nám utkví v paměti řada podrobností, které nám pomohou již při určování čeledi rostlin. Užitečnou pomůckou při detailním studiu listů a okvětních plátků je lupa. Obzvláštní trpělivost a péči vyžaduje sběr semen a pěstování rostlin. SEMENA JE NUTNÉ SKLADOVAT V SUCHÉM PROSTŘEDÍ! U mnoha druhů rostlin lépe klíčí, ponecháme-li je několik týdnů před zasetím v ledničce. Takto simulujeme nízké zimní teploty, na které jsou rostliny zvyklé z přírody. Semenna hrachoru vonného a některých dalších rostlin lépe klíčí , zdrsníme-li předem jejich povrch(například: smirkovým papírem)
KONZERVOVÁNÍ A UCHOVÁVÁNÍ ROSTLIN
Rostliny i jednorlivé květy můžeme lisovat v jednoduchém šroubovém lisu nebo postačí i hromada knih. V obou případech leží rostliny mezi dvěma vrstvami savého papíru, který musíme vyměňovat za suchý asi tak jedenkrát denně. Některé rostliny je třeba sušit i několik týdnů. Na konci,,procesu" se ujistěte zda je rostlina opravdu suchá, aby vám potom nesplesnivěla!!! NA TO POZOR!!!!!!!!!!!!!!!!